07/03/2022

Uczniowie na stażu w Niemczech


W niedzielę, 6 marca, 6 uczniów z naszej szkoły oraz 10 uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie wyruszyło pod opieką dwóch opiekunów na staż zawodowy w Centrum Kształcenia w Götz. Przez najbliższe trzy tygodnie uczestnicy będą doskonalić swoje praktyczne i teoretyczne umiejętności z zakresu stolarstwa.

W programie stażu przewidziano przede wszystkim obsługę maszyn służących do obróbki drewna, m.in. pilarek różnego typu, strugarek, frezarek i szlifierek. Uczniowie będą mieli okazję zapoznać się z zasadami funkcjonowania maszyn oraz praktycznie ćwiczyć ich obsługę. Ponadto poznają także techniki ręcznej obróbki drewna takie jak dłutowanie, wykonywanie połączeń wczepowych czy też oczyszczanie i klejenie drewna. Nie zabraknie także podczas stażu wiedzy i umiejętności z zakresu uszlachetniania powierzchni drewna. Uczniowie poznają teoretycznie i praktycznie techniki malowania, bejcowania i lakierowania drewna. Dowiedzą się także, w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć drewno przed działaniem różnych czynników zewnętrznych.

Wiedza teoretyczna i praktyczne umiejętności zawodowe, których nabycie i poszerzenie są głównym celem realizowanego stażu, to oczywiście nie wszystko, co czeka uczniów.
W weekendy uczestnicy będą realizować program kulturowych, w ramach którego odbędą wycieczki do Berlina i Poczdamu, aby lepiej poznać kulturę naszego zachodniego sąsiada.

Trzymamy kciuki za wszystkich uczniów biorących udział w stażu i liczymy, że wrócą do nas za trzy tygodnie bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia.

Staż został zorganizowany w ramach programu Erasmus+, projektu nr 2020-1-PL01-KA102-079874, pt. ,,Nowe kompetencje dzięki stażom zagranicznym’’ we współpracy z Wielkopolską Izbą Rzemieślniczą w Poznaniu oraz Zespołem Szkół Ponadpodstawowych nr 3 w Gnieźnie.
Dotacja unijna

Szkoła dla prawdziwych fachowców – kształcenie zawodowe młodzieży regionu konińskiego