Dekarz
Dekarz wykonuje prace związane z kryciem dachów, ich konserwacją i naprawą oraz montażem urządzeń służących do odprowadzania wody z powierzchni dachów. Wykonuje również podkłady pod pokrycia dachowe oraz montuje okna dachowe, wyłazy i świetliki. Zadania i czynności robocze wykonywane przez dekarza zależą od stanowiska, na jakim pracuje. Dziełem dekarza jest poszycie dachu - najważniejsza część dachu, która bezpośrednio chroni budowlę przed wpływami atmosferycznymi. Dobre wykonanie poszycia dachowego ma ogromny wpływ na trwałość obiektu, zabezpiecza przed wilgocią, podmuchami wiatru i zmianami temperatury otoczenia.
Przy wykonywaniu pokryć dachowych i obróbek najczęściej używane są narzędzia ręczne. Należą do nich m.in.: nożyce do blachy, kleszcze, młotek, cęgi, zaginarki (giętarki), windy dekarskie, profilarki do blachy oraz automatyczne falownice.
Praca w tym zawodzie wymaga sprawności fizycznej i manualnej oraz wytrzymałości na długotrwały wysiłek fizyczny. Do wykonywania pracy niezbędny jest zmysł równowagi, rozróżnianie barw, koordynacja wzrokowo-ruchowa oraz wyobraźnia przestrzenna.
Praca w zawodzie dekarza wykonywana jest przede wszystkim na wolnym powietrzu, najczęściej na powierzchni dachu oraz w warsztacie. Podczas wykonywania pracy na zewnątrz uciążliwe są zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne, praca na wysokości, a także trwanie w niewygodnej pozycji. W warsztacie natomiast dekarz narażony jest na hałas i oddziaływanie różnych gazów. Największym niebezpieczeństwem tej pracy jest ryzyko upadków z wysokości oraz ryzyko skaleczeń, zwłaszcza przy obróbce blachy. Zawód ten w naszym klimacie jest zawodem sezonowym. W zimie lub w czasie złej pogody dekarz, w warsztacie, wykonuje elementy pokryć dachowych, a w sezonie pracuje przede wszystkim na budowie, wykonując prace związane z kryciem dachów różnymi materiałami.
Dekarz może być zatrudniony w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych, rzemieślniczych warsztatach remontowo-budowlanych oraz może prowadzić własną działalność gospodarczą.