Fryzjer

fryzjer.jpg

Fryzjer jest osobą, która zawodowo zajmuje się układaniem fryzur zgodnie z życzeniem klienta. W pierwszej kolejności doradza wybór odpowiedniej fryzury, dopasowanej do kształtu twarzy klienta i jego kolorystyki lub proponuje odpowiednie modyfikacje. Zadaniem fryzjera jest odpowiednie ostrzyżenie i wymodelowanie włosów, aby osiągnąć efekt oczekiwany przez klienta. Obok strzyżenia i układania włosów, fryzjerzy zajmują się także wszelkimi rodzajami koloryzacji włosów - farbowaniem, rozjaśnianiem, tworzeniem pasemek, balejażem, dekoloryzacją. Fryzjer zajmuje się również tworzeniem fryzur okolicznościowych, tworzonych na specjalne okazje, takie jak śluby, komunie, bale karnawałowe, chrzciny. Doradza klientom w doborze najlepszych środków pielęgnacyjnych oraz we właściwym dbaniu o wykonaną fryzurę. Do usług fryzjerskich należy również sprzedaż preparatów fryzjerskich i sprawdzanie ich pod względem jakościowym i estetycznym. Fryzjer informuje klienta o działaniu preparatów na włosy i skórę głowy.

Od dobrego fryzjera wymagane są przede wszystkim umiejętności fryzjerskie, a co za tym idzie umiejętności manualne, wyobraźnia, zmysł estetyczny, jak również wysoka kultura osobista oraz czystość podczas wykonywania pracy. Ważne jest również, aby fryzjer szanował decyzje klienta i słuchał jego wskazówek i życzeń.

Miejscem pracy fryzjera mogą być nie tylko salony fryzjerskie, ale także miejsca, gdzie potrzebny jest specjalista od stylizacji włosów, czyli teatry, plany zdjęciowe, studia fotograficzne, telewizja. Fryzjer cały dzień pracuje na stojąco, z uniesionymi i zgiętymi rękoma. Praca odbywa się w pomieszczeniach zamkniętych, wśród zapachów środków kosmetycznych, w kontakcie z chemikaliami niezbędnymi do pielęgnacji włosów. W wykonywaniu zawodu niezwykle ważne jest przestrzeganie procedur oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dotacja unijna

Szkoła dla prawdziwych fachowców – kształcenie zawodowe młodzieży regionu konińskiego