Tapicer

tapicer.jpg

Celem pracy tapicera jest wytwarzanie mebli tapicerowanych różnego przeznaczenia, wykonywanie tapicerowanych części wyposażenia środków transportu, ale również przywracanie do użytku mebli uszkodzonych lub zużytych. Tapicer zajmuje się także zgodnie z dostarczonymi projektami pracami dekoracyjnymi związanymi z urządzaniem wnętrz mieszkalnych, salonów wystawowych, realizuje częściowo projekty scenograficzne w teatrach. Efekty pracy tapicera mają służyć ludziom, zapewniać im komfort w codziennym użytkowaniu mebli oraz nadawać niepowtarzalny charakter pomieszczeniom.

Swoje zadania zawodowe tapicer wykonuje przy pomocy maszyn do szycia, urządzeń, narzędzi i przyborów tapicerskich, wykorzystując różnorodne surowce, materiały i półfabrykaty tapicerskie. Dobór tkanin, ich krojenie, szycie i inne czynności wymagajądobrej ostrości wzroku, rozróżniania barw, koordynacji wzrokowo-ruchowej, sprawności manualnej. Wyobraźnia przestrzenna i myślenie twórcze oraz uzdolnienia artystyczne i techniczne ułatwiają tapicerowi realizację zleconych lub autorskich projektów. W trakcie wykonywania niezbędnych wyliczeń i kalkulacji przydają się uzdolnienia rachunkowe. Pożądana jest zdolność do pracy w zespole. Cechą ułatwiającą dobre wykonanie pracy jest dokładność. W zawodzie tym mogą pracować osoby niepełnosprawne: głuchoniemi, niesłyszący i niedosłyszący.

Tapicer może pracować w zakładach produkcyjnych, w salonach meblowych, jako doradca i sprzedawca, jako renowator mebli tapicerowanych, w biurach projektowych zajmujących się dekoracją wnętrz. Może również założyć własną firmę świadczącą usługi w zakresie naprawy, renowacji i produkcji oraz sprzedaży mebli tapicerowanych i materiałów do ich produkcji. Zatrudnienie może znaleźć na lokalnym, regionalnych rynku pracy, jak również w krajach UE.

Dotacja unijna

Szkoła dla prawdziwych fachowców – kształcenie zawodowe młodzieży regionu konińskiego